Patróni Slovenska
Slovensko sa nachádza v srdci Európy. Jej svätí a blahoslavení sú tým bijúcim srdcom, ktoré stále bije v srdciach ľudí. Povedzme si o nich viac.
Hlavnou patrónkou Slovenska je Sedembolestná Panna Mária, ktorej sviatok slávnostne oslavujeme 15. 9. v meste Šaštín. Každý rok sa tam národ verný Matke Božej stretáva, aby si pripomenul, že Ona je tou najlepšou patrónkou, ochrankyňou a pomocníčkou v utrpení a bolestiach. Kto sa dá pod Jej ochranu, môže čakať zázraky.
Ďaľšími dôležitými patrónmi Slovenska a Európy sú svätí Cyril a Metod. Svätý Gorazd je prvý svätý na území Slovenska a priamy nástupca svätého Metoda. Pustovníci zo Skalky, svätý Andrej-Svorad a svätý Benedikt nám ukazujú, že cesta do neba je často tŕnistá.
Dosvedčila nám to aj blahoslavená Anna Kolesárová (* 14. 7. 1928 Vysoká nad Uhom, + 22. 11. 1944 Vysoká nad Uhom), ktorá zomrela preto, lebo sa nechcela oddať ruskému vojakovi na konci 2. svetovej vojny. Vybrala si radšej smrť, ako by mala zhrešiť.
Mučeníci pre vieru počas komunistického režimu na Slovensku sú blahoslavený Pavol Peter Gojdič a Vasiľ Hopko (gréckokatolícki kňazi a biskupi), blahoslavená Zdenka Schellingová (rehoľníčka) či blahoslavený Titus Zeman.
V tomto roku pribudne Slovensku ďaľší blahoslavený a to Ján Havlík, ktorý zomrel 27. 12. 1965 na následky mučenia počas komunistického režimu. Svätá omša blahorečenia sa bude konať v Šaštíne 31. 8. 2024 o 10:00.
Sedembolestná Panna Mária (Patrónka Slovenska, 15. 9.)
Sedembolestnú Pannu Máriu si uctievalú Slováci ako svoju národnú Patrónku. V iných krajinách je známa pod menom Bolestná Panna Mária - Virgo Maria Dolorosa. Sedem je symbolické číslo, Panna Mária mala vo svojom živote mnoho bolestí. Celý jej život je popretkávaný nečakanými, bolestnými udalosťami. Číslo sedem v biblickom slova zmysle znamená plnosť. Tradícia hovorí o siedmich bolestiach, ktoré Panna Mária vo svojom živote prežila.
- Simeonovo proroctvo: Simeon povedal Márii, Ježišovej matke: "On je ustanovený na pád a na povstanie pre mnohých v Izraeli a na znamenie, ktorému budú odporovať, - a tvoju vlastnú dušu prenikne meč -, aby vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc.
- Útek do Egypta: Jozefovi sa vo sne zjavil Pánov anjel a povedal: "Vstaň, vezmi so sebou dieťa i jeho matku, ujdi do Egypta a zostaň tam, kým ti nedám vedieť, lebo Herodes bude hľadať dieťa, aby ho zmárnil." On vstal, vzal za noci dieťa i jeho matku a odišiel do Egypta.
- Hľadanie Ježiša: Keď sa dni slávnosti skončili a oni sa vracali domov, zostal chlapec Ježiš v Jeruzaleme, čo jeho rodičia nezbadali. Nazdávali sa, že je v sprievode. Prešli deň cesty a hľadali ho medzi príbuznými a známymi. No nenašli. Vrátili sa teda do Jeruzalema a tam ho hľadali.
- Cesta na Kalváriu: Ako viedli Ježiša, chytili istého Šimona z Cyrény, ktorý sa vracal z poľa, a položili naň kríž, aby ho niesol za Ježišom. Šiel s ním veľký zástup ľudu a žien, ktoré nad ním kvílili a nariekali.
- Mária pod krížom: Pri Ježišovom kríži stála jeho matka, sestra jeho matky, Mária Kleopasova, a Mária Magdaléna. Keď Ježiš uzrel matku a pri nej učeníka, ktorého miloval, povedal matke: "Žena, hľa, tvoj syn!" Potom povedal učeníkovi: "Hľa, tvoja matka!"
- Ukrižovaný Ježiš v lone svojej Matky: Keď sa zvečerilo, prišiel zámožný človek z Arimatey, menom Jozef, ktorý bol tiež Ježišovým učeníkom. Zašiel k Pilátovi a poprosil o Ježišovo telo. Pilát rozkázal, aby mu ho dali. Jozef vzal telo a zavinul ho do čistého plátna.
- Ježišovo telo v hrobe: Učeníci vzali Ježišovo telo a zavinuli ho do plátna s voňavými olejmi. V tých miestach, kde bol ukrižovaný, bola záhrada a v záhrade nový hrob, v ktorom nik neležal. Tam uložili Ježiša.
Prvé stopy sviatku Sedembolestnej Panny Márie sú z 15. storočia (1412). Hovorilo sa o ňom na cirkevnom sneme v Kolíne nad Rýnom. Pre celú Cirkev bol ustanovený pápežom Benediktom XIII. v roku 1727. Ten istý pápež povolil, aby sa Sedembolestná Panna Mária uctievala ako Patrónka Slovenska. Najväčšou národnou svätyňou Sedembolestnej Panny Márie je u nás bazilika minor v Šaštíne. Dejiny tohto chrámu siahajú do roku 1564. Za baziliku minor bola vyhlásená pápežom Pavlom VI. v roku 1964. Ten istý pápež v roku 1966 riadne ustanovil a vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú Patrónku Slovenska.
Svätí Cyril a Metod (vierozvestovia, učitelia, patróni Slovenska a Európy, 5. 7.)
Boli šíritelia kresťanskej viery a vzdelanosti v ľudu zrozumiteľnom jazyku. Patróni Slovákov a Európy. V roku 867 obhájili pred pápežom Hadriánom II. svoje učenie a staroslovienčinu ako liturgický jazyk. Krátko pred smrťou prijal Konštantín v Ríme rehoľné meno Cyril. Ich sviatok slávime na Slovensku 5. 7. V meste Nitra býva v tento deň slávnostná svätá omša.
Konštantín - Filozof (svätý Cyril): Jeden z najvzdelanejších učiteľov východorímskeho Cisárstva. Pred príchodom na naše územie vytvoril pre Slovákov písmo - hlaholiku. Spolu s bratom Metodom a žiakmi preložili biblické texty a štvorevanjelium. Napísal k nemu poetický predhovor - Proglas, ktorý sa stal veľbásňou IX. storočia. Je autorom ďaľších bohoslužobných a literárnych diel.
Svätý Metod - Zákonodarca: V misijnej činnosti uplatnil Metod aj svoje právnické vzdelanie. Preložil civilné právne ustanovenia - Súdny zákonník pre svetských ľudí, i cirkevné Nomokánon. Za jeho pôvodné dielo sa považuje spis Napomenutie vladárom.
Svätý Gorazd a spoločníci (27. 7.)
Svätý Gorazd bol prvým a priamym nástupcom svätého Metoda v správe školy a aj arcibiskupstva. Bol tretím apoštolom Slovákov, popri svätom Cyrilovi a Metodovi. Je najstarším známym kňazom a svätcom nášho pôvodu. O živote svätého Gorazda vieme málo, o živote jeho spoločníkov - Klimenta, Angelára, Nauma a Sávu ešte menej. Gorazd bol druhým Slovákom, ktorý trpel za vieru (prvý bol Slavomír, príbuzný Rastislava a Svätopluka v roku 871). Je prvým Slovákom, o ktorom kresťanská tradícia zachovala povesť svätosti. Nositeľ písomníctva a vzdelanosti. Predpokladá sa, že bol autorom alebo spoluautorom spisu Život Metodov.
Svätý Kliment Ochridský: Žiak Konštantína a Metoda a ich blízky spolupracovník na Morave. Pravdepodobne je spolubratom spisu Život Konštantínov. Po vyhnaní z Moravy odišiel do Macedónie a pri Ochridskom jazere založil a viedol školu, vychovával kňazov, pokračujúc v práci svojich učiteľov. Pozoruhodná je jeho poetická Pochvala Cyrilovi Filozofovi.
Svätý Naum: Žiak Konštantína a Metoda. Pôsobil ako kňaz a učiteľ na moravskom učilišti. Po vyhnaní z Moravy sa stal významným predstaviteľom literárnej školy v Ochride. Pripisuje sa mu autorstvo spisu Obrana slovanského písma / O písmenách. Známy je pod menom mních Chrabr.
Svätý Sáva: Žiak a nasledovník vierozvestov, biskup. Po odchode z Moravy sa stal predstaviteľom východného obradu. Pripisuje sa mu autorstvo kánonu v 8. a 9. piesni v Službe Cyrilovi, napísanej Cyrilovými žiakmi pri jeho pohrebe v Ríme.
Svätý Angelár: Žiak a najmladší z učeníkov. Po Metodovej smrti spolu s ostatnými vyhnaný z Moravy. Odišiel na slovanský juh. Pravdepodobne pôsobil v kláštore a škole založenej Klimentom Ochridským.