Herbár

Vytvorím web, pohľadnicu, logo, mobilnú aplikáciu; napíšem článok, recenziu, e-book... [info]

Alchemilka obyčajná

Alchemilka obyčajná

Osoží pri hnačke a ženských chorobách, preventívne pri opakujúcej sa silnej, dlhotrvajúcej alebo bolestivej menštruácii. Zvonka urýchľuje hojenie rán a kožných vriedkov, ekzémov a iných vyrážok, hodí sa i na výplachy nosa náchylného na krvácanie a podobne. Posilňuje maternicu a tým aj uľahčuje pôrod. V krmive zlepšuje kvalitu mlieka a podporuje jeho vylučovanie.

Archangelika lekárska

Archangelika lekárska

Používa sa v lekárnictve, likérnictve, cukrárstve... Podporuje a reguluje trávenie, povzbudzuje nervovú činnosť, pôsobí močopudne a potopudne, pomáha látkovej premene.

Arnika horská

Arnika horská

Používa sa v lekárnictve, zvonka na mazanie a obklady na ťažko hojace sa rany, odreniny, opuchliny a podobne, ako aj pri bolestiach pohybového ústrojenstva.

Baza čierna

Baza čierna

Používa sa v lekárnictve, potravinárstve... Kvet je súčasťou liekopisnej preháňavej čajoviny a iných prípravkov; ako domáce liečivo pri chorobách z prechladnutia (zvyšuje potenie a znižuje horúčku); (limonáda). Mladé listy (výhonky) osožia pri jarných kúrach napomáhajúcich látkovú premenu. Šťava, prípadne lekvár z plodov dobre pôsobí pri neuralgii, zavárané plody s vodou dávajú osviežujúci chladiaci nápoj.

Bazalka pravá

Bazalka pravá

Používa sa najmä kvôli silici (Oleum basilici), ktorá sa používa vo voňavkárstve, do aromatických kadidiel a v domácnostiach ako náhrada za čierne korenie, pri nadmernom tvorení plynov v tráviacom trakte, čiže pri nadúvaní a zvonku s vňaťou pastierskej kapsičky na omývanie zaparených miest na koži (intertrigo).

Bedrovník aníz

Bedrovník aníz

Používa sa v lekárnictve, v likérnictve, cukrárstve, v domácnostiach ako korenie; pri poruchách trávenia (najmä u detí), pri kašli a dojčiacim matkám, pri nedostatočnej tvorbe mlieka. Je súčasťou liekopisnej prsnej čajoviny a iných liečivých prípravkov. Podporuje vylučovanie žliaz.

Bedrovník lomikameňový

Bedrovník lomikameňový

Používa sa pri kašli a zachrípnutí, pri poruchách trávenia a pri hnačke, pri chorobách močových ústrojov, pomáha látkovej premene.

Benedikt lekársky

Benedikt lekársky

Používa sa pri chorobne zvýšenej telesnej teplote a spolu s vňaťou paliny pravej, čakanky a myšieho chvosta pri nechutenstve osôb s chorým žalúdkom a črevami vo forme medicinálneho vína aj pri rekonvalescencii. Podporuje trávenie, povzbudzuje nervovú činnosť, pomáha látkovej premene. Pôsobí na choroby vyvolané vírusmi (herpes = opar) a zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej (dna, reuma).

Betonika lekárska

Betonika lekárska

Používa sa pri chorobách dýchacích ciest (záchvaty prieduškovej astmy), pri zápaloch močových ústrojov, pri nervových poruchách (epilepsia), pri katare žalúdka a čriev, s vňaťou černohlávka, myšieho chvosta, nátržníka husieho, valeriány (s plodmi bazy čiernej) uplatňuje sa pri bolestiach v krížoch a pohybových orgánov, s kvetom prvosienky (proti porážke),vpomáha látkovej premene.

Blen čierny

Blen čierny

Používa sa do rozličných liečivých prípravkov, ale najmä na priemyselné získavanie alkaloidov.

Borák lekársky

Borák lekársky

Používa sa pri chorobách močových ústrojov a dýchacích ciest. Potné kúry pomáhajú látkovej premene. V medicinálnom víne vyvoláva pocit chladu a pôsobí upokojúco. Zvonka sa používa na hojenie rán, kožných vriedkov a chronických vyrážok (vo forme macerátu, čerstvé stlačené listy aj priamo na obklady). Mladé listy sa spotrebujú v domácnostiach ako šalát. V poľnohospodárstve slúži ako krmovina.

Borievka obyčajná

Borievka obyčajná

Používa sa v lekárnictve, plody aj v likérnictve a v domácnostiach ako korenie; pomáhajú látkovej premene. Tvoria súčasť liekopisnej močopudnej čajoviny. Osožia pri nadúvaní (vetroch), na dezinfekciu tráviaceho traktu (čerstvé alebo sušené požuť a prehltnúť) a pri vodnatieľke. Zvonka ako prostriedok dráždiaci kožu.

Breza bradavičnatá

Breza bradavičnatá

Je súčasťou priemyselne vyrábaných močopudných čajovín a iných prípravkov. Používa sa pri chorobách močových ústrojov (vnútorne ako odvar, zvonka do kúpeľov), ako aj pri reume. Pomáha látkovej premene, zvyšuje vylučovanie moču a nedráždi pritom obličky.

Brusnica - čučoriedka obyčajná

Brusnica - čučoriedka obyčajná

Brusnicové a čučoriedkové lity sa používajú pri pomocnej liečbe cukrovky; odvar z brusnicových listov osoží aj pri zápaloch močových ciest, odvar z čučoriedkových listov na obklady pri kožných vyrážkach. Plody vo forme tinktúry (85% lieh), zastavujú hnačku. Čučoriedkové víno pôsobí antibakteriálne v črevnej sliznici. Čučoriedková šťava, kompót a lekvár) zlepšujú zrak.

Čakanka obyčajná

Čakanka obyčajná

Podporuje trávenie, osoží pri chorobách pečene a žlčníka, pri nervovej únave z prepracovanosti, pomáha látkovej výmene. Koreň sa používa pri liečbe cukrovky. Mladé čerstvé listy je možné v domácnosti použiť ako šalát.

Černohlávok obyčajný

Černohlávok obyčajný

Má protizápalový hojivý účinok zmierňujúci krvácanie. Používa sa pri kataroch dýchacích, tráviacich a močových ústrojov, pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, pri ženských chorobách (s vňaťou alchemilky, betoniky, hluchavky, levandule, ľubovníka, myšieho chvosta, nátržníka husieho, prasličky, repíka, veroniky, ...). Urýchľuje hojenie rán a slúži pri zápaloch sliznice ústnej dutiny a hltana.

Divozel sápovitý

Divozel sápovitý

Veľmi dobré liečivo pri chorobách dýchacích ciest, pri suchom a čiernom kašli, zachrípnutí... pri reume, ako močopudný a posilňujúci prostriedok. Zvonka sas používa ako kloktadlo a šťava z čerstvých listov na obklady ťažko hojiteľných rán. Usušené staré byle slúžia ako palivo.

Dub zimný

Dub zimný

Odvar z kôry sa používa pri chronických zápaloch sliznice tráviaceho traktu a hnačke, zvonka (do kúpeľov, na obklady) pri omrzlinách a potení nôh, hemoroidoch, kŕčových žilách, ženských chorobách, detských chorobách a na hojenie rán.

Durman obyčajný

Durman obyčajný

Látky z nej tvoria súčasť viacerých farmaceutických prípravkov. Celá rastlina je prudko jedovatá. Otrava môže zapríčiniť smrť!

Ďatelina lúčna

Ďatelina lúčna

Používa sa pri hnačke i ako chuťové a voňavé látky (korigens). Zvonka prospieva ako kožná dezinfekcia.

Fenikel obyčajný

Fenikel obyčajný

Používa sa v lekárnictve, voňavkárstve, likérnictve, cukrárstve, v domácnostiach. Tvorí súčasť liekopisnej vetrovej a preháňavej čajoviny. Osoží proti kašlu a nadúvaniu, dojčiacim matkám slúži na zvýšenie tvorby mlieka, deťom sa dáva na utíšenie kolikovitých bolestí (aj v odvare s mliekom).

Fialka roľná

Fialka roľná

Používa sa pri chorobách dýchacích ciest (rozpúšťa hlieny a umožňuje jeho vykašliavanie), pomáha látkovej premene zvýšením činnosti močových ústrojov a potných žliaz, pri detských ekzémoch. Spolu s inými bylinami (rebríčkom, nátržníkom, prasličkou, pyštekom, maliny, púpavy, skorocelu, divozelu, rumančeka, trnky) sa používa ako univerzálny detský čaj.

Fialka voňavá

Fialka voňavá

Používa sa pri chorobách dýchacích ciest, pri chronickom kašli, zachrípnutí, nahromadení hlienu v prieduškách, pri zápale... zmierňuje aj čierny kašeľ, pri reumatických bolestiach, ako močopudný prostriedok. Zvonka na prípravu odvaru na obklady zapálených či opuchnutých miest, na omývanie hnisavých rán, vredov, hlavy (lupiny), hemoroidoch (hluchavka, dúška, komonica, ľubovník, rebríček).

Hlaváčik jarný

Hlaváčik jarný

Používa sa ako prípravok na choroby srdca, sedatívum, ntiepileptikum a antireumatikum. Jedovatá rastlina, úplne chránená!

Hloh obyčajný

Hloh obyčajný

Používa sa pri vápenatení tepien, vysokom krvnom tlaku, srdcových ťažkostiach nervového pôvodu, v klimaktériu... Používať len pri dohode s lekárom! Pri zbere a manipulácii s rastlinou je potrebné sa chrániť kliešťov spôsobujúcich uštipnutím encefalitídu (vírusový zápal mozgu).

Hluchavka biela

Hluchavka biela

Používa sa pri chorobách dýchacích ciest, pri predčasnej, častej, silnej a dlhotrvajúcej menštruácii, bielom výtoku, v klimaktériu, pri zväčšenej predstojnici a pre hemoroidoch. Vnútorne do čajovín, zvonka do kúpeľov. Má priaznivý vplyv na centrálnu nervovú sústavu, upravuje stolicu a látkovú premenu; zvonka ako kloktadlo, či pri kŕčových žilách do kúpeľov či obkladov.

Horec žltý

Horec žltý

Používa sa v lekárnictve a v likérnictve. Podporuje trávenie, používa sa pri nepravidelnej menštruácii a na celkové posilnenie organizmu. Niektoré druhy horca sú úplne chránené.

Baza - chabzda

Chabzda (baza)

Prášok alebo tinktúra z koreňa sa používa pri vodnatieľke (spolu s koreňom ihlice, ligurčeka, močopudnými rastlinami), listy, kvety, (plody vo forme kompótov, vín, likérov), pomáhajú látkovej premene. Zvonka sa používa (v liehovom výluhu) na natieranie pri bolestiach pohybových ústrojov; podporuje aj vzrast vlasov (najmä koreň).

Chmeľ obyčajný

Chmeľ obyčajný

Používa sa v lekárnictve, pivovarníctve (hlávky) a do farmaceutických prípravkov; pri nespavosti, migréne, v klimaktériu, ... Podporuje trávenie, utišuje nervové (aj pohlavné) podráždenie. Má bakteriostatické účinky.

Ibiš lekársky

Ibiš lekársky

Súčasť prsnej, vetrovej liekopisnej čajoviny a iných liečivých prípravkov. Používa sa pri chorobách dýchacích i močových ústrojov, pri katare žalúdka a čriev. Zvonku slúži do kloktadiel a vodných výluhov na obklady, pri kožných chorobách. Pripravuje sa vo forme macerátu. Podzemné časti divorastúcich rastlín sú chránené.

Ibiš ružový

Ibiš ružový

Používa sa ako farbivo na rozličné priemyselné spracovanie; pri kašli a zápaloch sliznice, zvonka do kloktadiel a na prípravu obkladov alebo na umývanie pri niektorých kožných chorobách.

Ihlica tŕnistá

Ihlica tŕnistá

Koreň je súčasťou liekopisnej močopudnej čajoviny a iných liečivých prípravkov uľahčujúcich vylučovanie moču a dezinfikujúcich močové cesty, ako aj žlčopudných čajovín. Používa sa pri chorobách močových ústrojov, reume, chorobách látkovej premeny a pri vysokom krvnom tlaku. Rastlina sa nesmie používať často, ani vo väčších dávkach, najmä nie sama.

Imelo biele

Imelo biele

Súčasť čajovín a prípravkov používaných pri zvápenatení tepien a vysokom krvnom tlaku. Ovplyvňuje krvný obeh rozširovaním periférnych ciev. S vňaťou prasličky, pastierskej kapsičky, hluchavky osoží pri krvotoku; slúži ako vianočná ozdoba v bytoch. Vo väčších dávkach (viac ako päť gramov denne vo forme macerátu) je jedovatá.

Jablčník obyčajný

Jablčník obyčajný

Súčasť žlčopudných čajovín. Podporuje trávenie, používa sa pri suchom kašli, záduchu, pri hnačke a bolestivej menštruácii. Zvonka slúži ako prostriedok na ťažko sa hojace rany. Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá. Rozprášené čiastky rastliny drážia a vysušujú sliznicu.

Jahoda obyčajná

Jahoda obyčajná

Čaj z listov pomáha látkovej premene, nervóznym a málokrvným osobám, pri kataroch žalúdka a čriev, pri chorobách močových ústrojov, hemoroidoch; v domácnosti ako osviežujúci nápoj. Plody sú výživnou a zdravou pochúťkou (črstvá šťava, lekváre), vhodné pri reume. Listy pestovaných druhov nezbierame.

Jastrabina lekárska

Jastrabina lekárska

Používa sa v lekárnictve, pri výrobe prípravkov podporujúcich tvorbu materinského mlieka, pri curkrovke (znižuje hladinu cukru v krvi); ako krmivo povzbudzujúce dojivosť kráv. Niektoré príbuzné rody sú jedovaté!

Jesienka obyčajná

Jesienka obyčajná

Používa sa do liečivých prípravkov, na získavanie silne účinného kolchicínu, ktorý slúži pri liečbe dny (pakostnice) a s demekolcínom pri niektorých prípadoch leukémie. Uplatňuje sa aj v poľnohospodárstve na ovplyvnenie vývoja niektorých rastlín v záujme lepšej úrody.

Komonica lekárska

Komonica lekárska

Používa sa pri kašli, prieduškovej astme, kŕčových žilách, trombóze; zvonka na prípravu obkladov, na omývanie pri kožných chorobách (vredy predkolenia), hemoroidoch. Kvety sa niekde používajú ako aromatické prísady do fajčiva. Všetky druhy sú vo väčších dávkach jedovaté, lebo pri vnútornom použití spôsobujú zníženie krvnej zrážanlivosti, čo môže viesť k vnútornému krvácaniu. (Príznaky: bolesti hlavy, vracanie, závraty, nespavosť.)

Konopnica žltkastobiela

Konopnica žltkastobiela

Používa sa pri chorobách dýchacích ciest a močových ústrojov, pri malokrvnosti, tuberkulóze, pri žalúdočných a črevných kataroch, pri poruchách sleziny, pomáha látkovej premene; zvonka slúži na hojenie rán.

Konvalinka voňavá

Konvalinka voňavá

Používa sa do liečivých prípravkov, ktoré sú predpisované pri chorobách srdca; kvety aj vo voňavkárstve. Rastlina je prudko jedovatá, otrava môže zapríčiniť smrť! Na území Tatranského národného parku je chránená.

Koriander siaty

Koriander siaty

Táto aromatická (silicová) a koreninová bylina sa používa v lekárnictve, voňavkárstve, likérnictve, cukrárstve, v domácnostiach. Upravuje trávenie, uvoľňuje nadmerné plyny (vetry) v črevách a utišuje s tým súvisiace kolikovité bolesti, pôsobí proti črevným parazitom (hlístam), povzbudzuje nervovú činnosť.

Kostihoj lekársky

Kostihoj lekársky

Podporuje hojenie rán a vytváranie náhradných tkanív v tele aj s kosťotvornými účinkami. Používa sa pri chronických zápaloch dýchacích ciest, tuberkulóze, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, hnačke... Náplasť zmierňuje bolesti... Koreň v čaji a vo víne sa používal pri chrlení krvi, poraneniach, úrazoch, ženských a močových chorobách.

Králik cineráriolistý

Králik cineráriolistý

Vyrába sa z nej prášok proti hmyzu (kontaktný jed, ktorý teplokrvným živočíchom neškodí). Je ochranným rastlinným prostriedkom. Zvonku sa používa proti všiam a iným cudzopasníkom. Pyretrový prášok môže vyvolať prekrvenie dýchacích ciest.

Krušina jelšová

Krušina jelšová

Používa sa pri chronickej zápche, látkovej premene. Spolu s vňťou ľubovníka, tŕnkovým kvetom a koreňom ligurčeka účinkuje aj ako odtučňovací prostriedok (pije sa nesladený, šálku večer alebo ráno nalačno). Je vo väčších dávkach jedovatá (viac ako 1 gram jednotlivo). Čerstvá kôra spôsobuje dávenie. Plody môžu spôsobiť otravu.

Kuklík mestský

Kuklík mestský

Používa sa pri katare žalúdka a čriev spojenom s hnačkou a zvýšenou telesnou teplotou, pri nechutenstve a nervovej únave (koreň s vínom), upravuje menštruáciu; zvonka na výplachy ústnej dutiny pri zápaloch sliznice, uvoľňovaní zubov, krvácaní z ďasien, ako dezinfekčné kloktadlo. V domácnostiach ako náhrada za klinčeky, škoricu či do polievok a prívarkov.

Kyjanička purpurová

Kyjanička purpurová

Používa sa vo farmateutickom priemysle. Je prudko jedovatá, otrava môže zapríčiniť smrť!

Lastovičník väčší

Lastovičník väčší

Čerstvá mliečna šťava odstraňuje bradavice (natierať 2x denne opatrne, aby sa šťava nedostala do úst, očí, na otvorené rany). Odvarom možno postrekovať okrasné rastliny na ochranu proti voškám a inému hmyzu. Používa sa aj pri kožnej tuberkulóze (lupus) či proti rakovine kože. Je jedovatá v čerstvom stave, vo väčších množstvách môže spôsobiť otravu, leptá rohovku; zbierame v rukaviciach.

Levanduľa lekárska

Levanduľa lekárska

Používa sa pri kašli, močopudne, upravuje trávenie, nervovú činnosť...; levanduľový olej na natieranie a do kúpeľa pri reume, zápale sedacieho nervu (ischias)... Pôsobí dezinfekčne.

Ligurček lekársky

Ligurček lekársky

Podporuje vylučovanie moču, pomáha pri nadúvaní (vetroch) a ako odtučňovací prostriedok, pomáhal látkovej premene, zlepšuje činnosť srdca. Zvonku slúži na inhaláciu a do osviežujúceho kúpeľa najmä pri chorobnom potení. Pri dlhodobej manipulácii s koreňom vzniká pocit nevoľnosti spojený so závratmi.

Lipa malolistá

Lipa malolistá

Domáce liečivo pri chorobách z prechladnutia, zápaloch dýchacích ciest, horúčke, reume...

Lobelka nadutá

Lobelka nadutá

Používa sa pri liečbe astmatických záchvatov s analeptickým účinkom (povzbudzujú mozgové centrá na podporu činnosti srdca, ciev a dýchania), aj ako prostriedok na odvykanie od fajčenia tabakových výrobkov s nikotínom. Jedovatá rastlina. otrava môže mať za následok ochrnutie dýchacieho centra a smrť zadusením.

Lopúch plstnatý

Lopúch plstnatý

Používa sa pri vyrážkach (ekzémoch), poruchách trávenia, pri cukrovke, gangrénnych vredoch predkolenia, kožných zápaloch a vriedkoch, na ošetrovanie vlasovej pokožky (v olejovom extrakte). V domácnostiach možno koreň pripraviť surový, varený (v polievke), pečený a vyprážaný.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný

Používa sa pri chorobách pečene, žlčníka, zápaloch močových ciest, nočnom pomočovaní sa detí, ženských chorobách, zápale žíl sprevádzanom zrážaním krvi, roztrúsenej mozgovej skleróze; pomáha látkovej premene, priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť, pri kožných chorobách (omývanie). Spôsobuje precitlivenosť voči slnečnému svetlu (fotosenzibilita).

Ľuľkovec zlomocný

Ľuľkovec zlomocný

Tvoria súčasť množstva farmaceutických výrobkov. Je to prudko jedovatá rastlina, otrava môže zapríčiniť smrť! Sladké plody spôsobujú najviac rastlinných otráv (okrem húb)!

Ľulok vtáčí

Ľulok vtáčí

Používa sa vo farmaceutickom priemysle. Všetky rastliny sú jedovaté! Chráňme sa pred žuvaním bobúľ!

Mak vlčí

Mak vlčí

Nakupujú sa len ručne zbierané červené lupienky (kvet) pre farbivo. Sú veľmi chúlostivé, sušiť rýchlo, riedko rozložené, pri zbere a úschove nestláčať.

Marinka voňavá

Marinka voňavá

Používa sa pri hystérii, chorobách žlčníka, pečene, močových orgánov, nepravidelnej menštruácii; s bielym vínom (májový nápoj) reguluje trávenie a pomáha látkovej premene. Zvonka slúži na obklady pri tzv. hluchých vetroch, podporuje hnisanie. Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá (bolesti hlavy) a nebezpečná pre tehotné ženy (môže vyvolať potrat)! Samostatne neužívať!

Materina dúška

Materina dúška

Používa sa pri chorobách dýchacích ústrojov, poruchách trávenia (nadúvanie, hnačka), zápaloch močových ciest; zvonka ako kloktadlo, do kúpeľa pre deti a nervovo vyčerpané a reumou trpiace osoby. Silicové zložky odstraňujú nepríjemný zápach z úst. Tymol získaný z rastliny sa používa na výrobu zubných pást a ústnych vodičiek, je vnútorne jedovatý!

Mäta pieporná

Mäta pieporná

Používa sa na prípravu aromatických čajov, zvonka sa používa na kloktadlá alebo do kúpeľa, na vdychovanie (inhaláciu), ako náplň bylinných vrecúšok, čerstvá vo forme náplastí na čelo pri bolení hlavy... Získaný mentol z byliny tvorí základ rozličných výrobkov.

Medovka lekárska

Medovka lekárska

Priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť, používa sa pri vyčerpanosti spojenej s nespavosťou, pri poruchách trávenia, kolikovej hnačke (najmä u detí) a s vňaťou mäty piepornej pri bolestivej menštruácii. Šťava z čerstvých listov slúži zvonka na ošetrovanie pleti.

Medvedica lekárska

Medvedica lekárska

Používa sa v lekárnictve do urologických čajovín a na výrobu rôznych prípravkov používaných v humánnej a veterinárnej terapii. Rastlina je chránená, voľný zber je zakázaný. Nezamieňať s brusnicou, ani s listami jedovatého buxusu vždyzeleného (krušpán).

Mrlík voňavý

Mrlík voňavý

Používa sa v lekárnictve, likérnictve, voňavkárstve; proti črevným parazitom. Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá, neužívať bez lekárskej rady, lebo spôsobuje otravu!

Mydlica lekárska

Mydlica lekárska

Používa sa do pracích prostriedkov, na jemnofarebné tkanivá; inak zvonka na prípravu kúpeľov (ak nemáte na tele otvorené rany). Rozomletá bylina sa najlepšie pení. Je vo väčších dávkach jedovatá. Vnútorne sa nepoužíva! Zvonka vyvoláva podráždenie pokožky. Keď sa saponíny dostanú do krvi, porušujú červené krvinky (hemolýza erytrocytov).

Myší chvost obyčajný

Myší chvost obyčajný

Podporuje trávenie, priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť, pomáha látkovú premenu. Používa sa pri chorobách žalúdka a čriev, žlčníka a pečene, močových a dýchacích ciest, pri ženských neduhoch. Spolu s vňaťou hluchavky, ľubovníka, paliny, srdcovníka v klimaktériu, pri hemoroidoch; zvonku na prípravu výplachov, obkladov, omývanie pri akútnych kožných chorobách, pri bielom výtoku...

Náprsník červený

Náprsník červený

Používa sa v lekárnictve na zhotovanie a priemyselnú výrobu prípravkov, predpisovaných pri chorobách srdca. Niektoré rastliny sú prudko jedovaté. Otrava môže zapríčiniť smrť!

Nátržník husí

Nátržník husí

Používa sa pri hnačke, kolikovitých bolestiach v žalúdku a črevách, pri chorobnej tvorbe kyslých zlúčenín (nadbytku kyseliny), bolestivej a dlho trvajúcej menštruácii, zápaloch dýchacích a močových ciest; zvonka sa používa na prípravu kloktadiel, obkladov, pri omývaní hnisavých rán, kožných vriedkov... do náplastí na opuchliny a pomliaždeniny; v domácnostiach slúži ako zelenina.

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky

Používa sa pri chorobách žlčníka, pečene, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika (spolu s inými bylinami); zvonka urýchľuje hojenie rán, zjemňuje pokožku, v rôznej kombinácii slúži aj v kozmetike a pri liečbe niektorých kožných chorôb. Nezamieňať s inými druhmi z čeľade astrovitých s podobnými kvetmi.

Nevädza poľná

Nevädza poľná

Používa sa vo voňavkárstve na získanie farbiva. Možno ju pridať do čajovín, ktoré pomáhajú látkovej premene; zvonku slúži na prípravu očných vodičiek a tinktúr na vlasy a omývanie hnisavých rán. Rastlina vydrží dlho bez vody.

Očianka rostkovova

Očianka rostkovova

Odvar sa používa zvonka na výplachy a obklady, pri zápaloch oka (spojoviek, mihalníc, slzového vaku, dúhovky), charakterizovaných svetloplachosťou, slzením, rezaním... pomáha pri očnej únave (aj spolu s rumančekovým kvetom a 3% bórovou vodou). Prášok z dobre usušenej vňate sa osvedčil ako prostriedok zvyšujúci kyslosť žalúdočnej šťavy (tvorbu kyseliny).

Oman pravý

Oman pravý

Koreň sa používa v lekárnictve, voňavkárstve, cukrárstve; pri chorobách dýchacích ústrojov (tuberkulóze), poruchách trávenia, látkovej premeny (cukrovky)... Listy podporujú vykašliavanie.

Ostrôžka poľná

Ostrôžka poľná

Používa sa proti črevným parazitom; zvonka sa dáva do mastí proti živočíšnym cudzopasníkom (svrabovec, vši...). Jedovatá rastlina, môže spôsobiť zápal pokožky!

Ostružina krovitá

Ostružina krovitá

Listy sa používajú pri katarálnych poruchách tráviaceho traktu. Plody pôsobia močopudne, priaznivo ovplyvňujú činnosť srdca; vo forme šťavy sa uplatňujú pri zväčšenej štítnej žľazy (hrvoľ, struma).

Pagaštan konský

Pagaštan konský

Používa sa pri hemoroidoch, kŕčových žilách, zápaloch žíl, priaznivo ovplyvňuje krvný obeh, zlepšuje prekrvenie orgánov; odvar z kôry pri horúčke, kvet zvonku (s liehom a s rutou a rozmarínom) na natieranie boľavých miest pri reume, zápale sedacieho nervu (ischias)... Extrakt z gaštanov znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čo prospieva pri chorobách pečene, cukrovke, zvápenatení tepien.

Palina božie drievko

Palina božie drievko

Používa sa v lekárnictve, likérnictve, voňavkárstve; pri poruchách trávenia, proti črevným parazitom, nočnému pomočovaniu (spolu s vňaťou zádušníka, repíka, prasličky, nátržníka, ľubovníka); zvonka slúži na prípravu kúpeľov na omrznuté údy, v domácnostiach ako korenie, prípadne ako prostriedok proti moľom.

Palina dračia

Palina dračia

Používa sa v lekárnictve, voňavkárstve, potravinárstve, domácnostiach ako korenie do polievok, omáčok, octu, uhoriek... podporuje trávenie, pomáha látkovej premene, pri zvápenatení tepien a citových poruchách, roztrúsenej mozgovomiechovej skleróze... Zväzoček čerstvých listov 1-2x denne nalačno požuť a prehltnúť alebo vo forme vína užívať. Manipulácia môže spôsobiť alergiu sliznice.

Palina pravá

Palina pravá

Používa sa v lekárnictve, likérnictve, domácnostiach; súčasť liečivých prípravkov. Podporuje a upravuje činnosť tráviaceho traktu. Používa sa pri kolikovitých zápaloch žalúdka a čriev, nadúvaní, zápche, kŕčovitom vracaní, nechuti do jedenia, poruchách žlčníka, pečene, sleziny, proti črevným parazitom, moľom, hmyzu... Vo väčších dávakach a dlhom užívaní je jedovatá, nebezpečná pre tehotné ženy!

Pamajorán obyčajný

Pamajorán obyčajný

Používa sa pri chorobách dýchacích orgánov, dlhotrvajúcom, úpornom, suchom kašli súvisiacom so zápalom pohrudnice, vyčerpanosti, rozličných stavov nervovej únavy (bolení hlavy), pomáha látkovej premene; zvonka na prípravu kloktadiel a inhalácii (s vňaťou kuklíka, prasličky, hluchavky, šalvie) slúži na omývanie svrbľavých miest pokožky (na hlave pod vlasmi), na obklady a kúpele (vyrážky, ekzémy, kožné choroby).

Papraď samčia

Papraď samčia

Používa sa v lekárnictve a na priemyselnú výrobu špeciálnych prípravkov proti črevným parazitom. Jedovatá rastlina. Slabá otrava spôsobuje úporné bolesti hlavy, silná otrava môže mať za následok oslepnutie, ba i smrť.

Pastierska kapsička obyčajná

Pastierska kapsička obyčajná

Používa sa pri ženských chorobách (častá, silná, dlho trvajúca menštruácia, krvotok), chorobách močových ústrojov, zvápenatení tepien. Pomáha látkovej premene. Zvonku sa uplatňuje pri chrastách, ekzémoch, vyrážkach (zaparenie - intertrigo). Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá.

Plavúň obyčajný

Plavúň obyčajný

Používa sa v lekárnictve; na zhotovenie zasýpacích práškov, ktoré sa používajú pri kožných chorobách (detských) na radu lekára či na posypanie odlievacích foriem, do bengálskeho ohňa v pyrotechnike. Všetky druhy obsahujú alkaloidy s jedovatými (toxickými) účinkami. Rastlina je úplne chránená.

Pľúcnik lekársky

Pľúcnik lekársky

Používa sa pri chorobách dýchacích orgánov (zmierňuje dráždenia pri kašli, pomáha odhlieňovať), močových ústrojov a hemoroidoch. Zvonka slúži na hojenie rán, kožných vriedkov... Mladé prízemné listy sa pripravujú v domácnostiach ako šalát.

Pľuzgierka islandská

Pľuzgierka islandská

Používa sa pri chorobách dýchacích ciest a pľúcnej tuberkulóze (aj vo forme sirupu). Povzbudzuje činnosť žliaz, obličiek, upravuje trávenie, pomáha látkovej premene. Náhrada cukru pre diabetikov. Rastlina vo väčších dávkach spôsobuje hnačku alebo nevoľnosť.

Podbeľ liečivý

Podbeľ liečivý

Používa sa pri chorobách dýchacích ústrojov (suchých, chronických zápaloch priedušiek, záduchu, ...), pomáha látkovej premene. Zvonka sa listy používajú na obklady pri opuchlinách a svalových a nervových bolestiach. Usušený list slúži aj ako tabak. (Nezamieňať s deväťsilom, ktorý je považovaný za lopúch.

Praslička roľná

Praslička roľná

Používa sa pri chorobách močových ústrojov, tuberkulóze (pľúcnej, kostnej...), zvápenatení tepien, vodnatieľke, hemoroidoch, ženských chorobách (krvotoku). Zvonku sa odvar používa na preplachovanie nosovej dutiny (nádcha, krvácavosť), omývanie, obklady pri kožných chorobách; v domácnosti na čistenie kuchynského riadu a nefarbeného nábytku. Vo väčších dávkach je jedovatá.

Prietržník holý

Prietržník holý

Používa sa pri chorobách močových ústrojov, zvyšuje vylučovanie močoviny, dezinfikuje močové cesty, uvoľňuje kŕče močového mechúra spôsobeného zápalom alebo kamienkami..., pomáha látkovej premene. Nezamieňať so stavikrvom vtáčím, ktorý je mohutnejší a má článkovanú byľ.

Prvosienka jarná

Prvosienka jarná

Používa sa pri chorobách dýchacích ústrojov (zahlienení priedušiek), reume, slabšej migréne, pomáha látkovej premene. Mladé listy sa v domácnosti pripravujú vo forme šalátu. Rastliny sú vo väčších dávkach jedovaté.

Púpava lekárska

Púpava lekárska

Podporuje trávenie, používa sa pri chorobách pečene a žlčníka, cukrovke, málokrvnosti, zvápenatení tepien, hemoroidoch, pomáha látkovej premene. Čerstvá vňať účinkuje proti skorbutu. Z mladých listov sa pripravuje vitamínový šalát (bez octu), z čerstvých kvetom domáce víno. Mliečna šťava zo stvolov môže vyvolať nepríjemné stavy najmä u detí.

Puškvorec obyčajný

Puškvorec obyčajný

Povzbudzuje a reguluje trávenie, pomáha látkovej premene, používa sa pri nadúvaní, poruchách žlčníka, pečene... Zvonku sa používa na výplachy ústnej dutiny a na prípravu osviežujúcich kúpeľov, posilňujúcich najmú slabé deti. Čerstvý podzemok spôsobuje vracanie.

Pýr plazivý

Pýr plazivý

Používa sa pri chorobách močových a dýchacích ciest, pomáha látkovej premene; zvonku do klystírov pri vnútorných hemoroidoch. Pre obsah fruktózy je vhodný aj na výrobu dietetických výživových doplnkov. Pred použitím dobre umyť vodou, lebo sa na rastline priživuje mnoho škodcov a chorôb.

Pyštek obyčajný

Pyštek obyčajný

Používa sa pri chorobách tráviaceho traktu, močových ciest, hemoroidoch (masť). Obklady pripravené z odvaru vňate v mlieku uľahčujú hojenie rán, kožných vriedkov, vyrážok..., vstrebávanie opuchlín, odstraňovanie škvŕn z tváre. Vňaťou možno podstieľať dobytku pre zahnanie dotieravého hmyzu. Silný odvar pomáha otráviť muchy.

Rebarbora dlanitá

Rebarbora dlanitá

Používa sa v lekárnictve, na prípravu extraktov, sirupov, tinktúr, ktoré v malých dávkach pôsobia proti hnačke, vo väčších dávkach ako preháňadlo. Upravuje trávenie, pomáhajú pri žalúdočných a črevných kataroch. Obsah jedovatej kyseliny šťavelovej môže pri častejšom užívaní poškodiť organizmus. Radšej nepoužívať pri chorobách močových ústrojov.

Repík lekrásky

Repík lekársky

Má protizápalové účinky. Používa sa pri poruchách žlčníka a pečene, zápaloch močových ciest, nočnom pomočovaní detí. Zvonku sa používa na prípravu kloktadiel, obklady, omývanie ťažko sa hojacich rán, hnisavých vyrážok, odrenín, popálenín... Nezamieňať s divozelom čiernym.

Ríbezľa čierna

Ríbezľa čierna

Používa sa pri zápaloch močových ciest, chorobách z prechladnutia, čiernom kašli detí. Šťava z plodov je zdrojom vitamínov a zvyšuje pružnosť ciev, odolnosť organizmu proti prechladnutiu, podporuje liečbu pri tehotenských toxikózach. Má karcinostatické účinky (brániace šíreniu rakovinových nádorov). Kvety a listy pomáhajú látkovej premene.

Rosička okrúhlolistá

Rosička okrúhlolistá

Používa sa pri akútnom a chronickom zápale dolných dýchacích ciest, chorobách močových ústrojov, záduchu a čiernom kašli; proti zvápenateniu tepien. Rastlina je úplne chránená. Osobám s nízkym krvným tlakom a trpiacim na tuberkulózu môže škodiť. Dlhodobé užívanie spôsobuje reumatické bolesti.

Rozmarín lekársky

Rozmarín lekársky

Podporuje trávenie, zvyšuje vylučovanie moču, povzbudzuje nervovú činnosť, je proti nadúvaniu (vetrom), používa sa pri zníženom tlaku krvi (4-8 čerstvých listov požuť a prehltnúť nalačno) či vo forme vína. Zvonku (liehový výluh [aj s rutou]) proti reume a zápaloch sedacieho nervu (ischias).

Rumanček pravý

Rumanček pravý

Používa sa vnútorne i zvonku v rozličnej úprave a pri rozličných chorobách len vo forme záparu, ktorý nesmie dlho stáť; proti vetrom (nadúvanie). Rumančekový kvet má príjemnú vôňu, okrajové biele kvety, duté kvetné lôžko.

Ruta voňavá

Ruta voňavá

Používa sa pri cievnych poruchách najmä v súvislosti s vysokým krvným tlakom, nepravidelnej alebo bolestivej menštruácii, chorobách žlčníka, bolestiach hlavy a závratoch. Zvonka slúži na vyplachovanie očí (starší ľudia). V liehovom výluhu dráždi kožu a znižuje tak vnímanie reumatických a iných bolestí. Jedovatá rastlina, vo väčších dávkach spôsobuje otravu. Prekrvuje maternicu, nebezpečná pre techotné ženy.

Ruža šípová

Ruža šípová

Pomaranč severu, zdroj rôznych vitamínov. Šípkový čaj sa používa pri chorobách močových ústrojov, poruchách funkcie kapilár (krvných vlásočníc), náchylnosti na krvácanie a tam, kde je predpísaný zvýšený príjem vitamínu C. Plody alebo dužinu sušiť najskôr 10 minút (100-110ºC, potom 50-70ºC).

Saturejka záhradná

Saturejka záhradná

Používa sa najmä na získanie silice, pri hnačke, nadúvaní, oneskorenej menštruácii, ako korenie pri príprave jedál spôsobujúcich nadúvanie (strukoviny - hrach, fazuľa, hlúboviny - kapusta, kel), do polievok, omáčok, spracovaní údenín, proti črevným parazitom. Silným zápachom odpudzuje hmyz.

Senovka grécka

Senovka grécka

Používa sa pri kašli, zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, pomáha látkovej premene, posilňuje organizmus (rekonvalescencia); zvonka na výplachy ústnej dutiny, pri zápaloch, vyrážkach, bolestiach a uvoľňovaní zubov, do kúpeľa na omrzliny, omývanie vlasovej pokožky (lupiny, vredy), omývanie rán. Kaša zo senovky slúži na hojivé kožné náplasti pri rôznych chorobách.

Skorocel kopijovitý

Skorocel kopijovitý

Používa sa pri chorobách dýchacích ústrojov, záduchu (astme), zápaloch močových ciest, poruchách žlčníka a pečene, vredovej chorobe (žalúdka a dvanástnika), katare žalúdka a čriev (ak je spojený s hnačkou, užívať odvar v červenom víne); zvonka šťava z čerstvých listov slúži na hojenie rán a na prípravu obkladov, náplastí na opuchliny; čerstvý list na zastavenie krvácania pri ľahkom poranení.

Sladké drievko hladkoplodé

Sladké drievko hladkoplodé

Používa sa pri kašli a zachrípnutí, zápche a nadúvaní, močových kamienkoch, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, pomáha látkovej premene, má hormonálne účinky. V cukrárstve sa z byliny vyrába tzv. pelendrek. Pri dlhotrvajúcom užívaní môže dôjsť k zadržovaniu vody v tkanive a tým k vzniku ekzémov (opuchov) v organizme, zvýšeniu tlaku krvi, dýchacím ťažkostiam.

Slamiha piesočná

Slamiha piesočná

Používa sa pri chorobách žlčníka a močových ústrojov, pomáha látkovej premene. Rastlina je suchomilná, nepotrebuje mnoho vody. Často sa pestuje v záhradách pre slamené (nevädnúce) kvietky.

Slez lesný

Slez lesný

Používa sa pri chorobách horných dýchacích ciest, katare žalúdka a čriev; zvonku do kloktadiel a na prípravu hojivých obkladov, omývanie kožných vyrážkach, vriedkoch, opuchlinách. Pripravuje sa vo forme macerátu.

Srdcovník obyčajný

Srdcovník obyčajný

Používa sa pri srdcových chorobách, migréne, úzkostných neurózach, hystérii, v klimaktériu. S kvetom prvosienky, lipy, vňaťou betoniky, černohlávka, medovky, veroniky a koreňom (prípadne listovou byľou) valeriány pri epilepsii, pri poruchách trávenia (nadúvanie, hnačka), zväčšenej predstojnici (prostate), hemoroidoch. Je vo väčších dávkach jedovatá, nebezpečná pre tehotné ženy.

Stavikrv vtáčí

Stavikrv vtáčí

Používa sa pri chorobách močových ústrojov (vyplavuje piesok a drobné kamienky); s vňaťou nátržníka husieho a listami skorocelu kopijovitého pri katare žalúdka a čriev spojenom s kolikovitými bolesťami a hnačkou (pri zimnici aj samostatne), pomáha látkovej premene; zvonku pri kožných chorobách. Je bez pachu a má zvieravú a trpkú chuť.

Šalvia lekárska

Šalvia lekárska

Používa sa pri kašli, poruchách trávenia (nadúvanie, hnačka); zvonka ako kloktadlo pri zápaloch horných dýchacích ciest, na výplachy ústnej dutiny pri bolestiach zubov a paradentóze, na prípravu hojivých obkladov, omývanie pri kožných chorobách, chorobnom potení (podobne ako yzop).

Trnka obyčajná

Trnka obyčajná

Odvar z kvetu sa používa pri zápche a tvrdej stolici, najmä u detí. Plody sú sťahujúcim prostriedkom (proti hnačke, zvonka ako kloktadlo). V surovom stave sa spracúvajú na ovocné vína, extrakty a lekváre. Odvar z kôry podporuje zníženie horúčky. Kvet, listy a plody pôsobia pri chorobách močových orgánov a pomáhajú látkovej premene.

Vachta trojlistá

Vachta trojlistá

Povzbudzuje chuť do jedenia, používa sa pri poruchách trávenia, pri telesnej slabosti u detí, podporuje krvný obeh, pomáha látkovej premene. Spolu s vňaťou ruty, marinky voňavej, komonice, horcovým koreňom a s plodmi borievky môže sa použiť pri nepravidelnej menštruácii. Podzemné časti rastliny sú chránené. Je nebezpečná pre tehotné ženy.

Valeriána lekárska

Valeriána lekárska

Používa sa v lekárnictve na získanie silice, do tinktúr a rôznych prípravkov uvoľňujúcich kŕče a upokojujúcich srdce i nervy, pri neurasténii, znižuje reflexnú dráždivosť, priaznivo ovplyvňuje neurózu srdca...

Veronika lekárska

Veronika lekárska

Používa sa pri chorobách dýchacích ústrojov (kašeľ, záduch, tuberkulóza...), zápale močových ciest, poruchách trávenia, povzbudzuje chuť do jedenia, podporuje potenie, zvyšuje vylučovanie hlienu i moču, pomáha látkovej premene.

Králik - vratič

(Králik) Vratič

Účinkuje proti črevným parazitom, používa sa pri poruchách trávenia a chorobách látkovej premeny; zvonku ako prostriedok dráždiaci kožu (do kúpeľa, na omývanie). Silný zápach byliny odpudzuje hmyz. Jedovatá rastlina, je väčších dávkach jedovatá, nebezpečná pre tehotné ženy, môže nastať smrť ochrnutím dýchacieho centra.

Vres obyčajný

Vres obyčajný

Používa sa pri chorobách močových ústrojov, na dezinfekciu močových ciest, pri zväčšenej predstojnici (prostate), pri reume, horúčke, nespavosti, tuberkulóze kože a chorobách látkovej premeny (na čistenie krvi). Spolu s vňaťou zádušníka, prasličky, prietržníka, repíka, stavikrvu, veroniky a ľanovým semenom sa využíva pri zápaloch močovej rúry (rezáku).

Yzop lekársky

Yzop lekársky

Používa sa pri zápaloch močových ciest, chronickej bronchitíde (zápal priedušiek), záchvatoch prieduškovej astmy (záduch), bolestivej menštruácii, pri častom (najmä nočnom) chorobnom potení; posilňuje starých ľudí. V domácnostiach slúži ako korenie do polievok a omáčok alebo ako šalát. Včelám poskytuje dobrú pašu, pridáva sa do krmív pre dobytok.

Zádušník brečtanovitý

Zádušník brečtanovitý

Používa sa pri chorobách dýchacích ciest, mierni záchvaty prieduškovej astmy (záduch), katare žalúdka a čriev, poruchách močenia (bolesti pri močení - rezák, nočné pomočovanie sa detí...), pomáha látkovej premene; zvonku slúži do kloktadiel a na prípravu obkladov, omývaní pri niektorých kožných chorobách. V domácnosti sa používa ako koreninová zelenina.

Zemedym lekársky

Zemedym lekársky

Podporuje trávanie a zvýšené vylučovanie moču, urýchľuje stolicu, osoží pri poruchách žlčníka, pečene, úrazoch (pomliaždeninách), črevným parazitom. Pomáha látkovej premene. Spolu s listom orecha vlašského slúži zvonku na prípravu hojivých obkladov, na kúpele pri hemoroidoch. Jedovatá rastlina, vo väčších dávkach môže spôsobiť ochrnutie dýchacieho centra.

Zemežlč menší okolíkatý

Zemežlč menší (okolíkatý)

Používa sa pri chorobách trávenia (pri nechuti do jedenia, pálení záhy, grganí, nadúvaní), katare žalúdka a čriev, chorobách látkovej premeny, málokrvnosti, v rekonvalescencii, proti črevným parazitom.

Zlatobyľ obyčajná

Zlatobyľ obyčajná

Pomáha zvýšenému vylučovaniu moču a látkovú premenu, prospieva pri liečbe ekzémov. Používa sa pri chorobách močových ústrojov (obličiek a močových ciest), utišuje bolestivé záchvaty, mimovoľnom alebo sťaženom močení, tvorení sa piesku a kameňov v moči, pri vodnatieľke, pri zväčšenej predstojnici (prostate); zvonka na hojenie rán a kožných neduhov, na výplachy alebo omývanie ženských orgánov.

Železník lekársky

Železník lekársky

Používa sa pri migréne, vyčerpanosti (vo víne), poruchách trávenia (sťažená funkcia pečene a sleziny), chorobách močových ústrojov, nepravidelnej menštruácii. Pomáha látkovej premene, povzbudzuje nervovú činnosť; zvonka (čerstvá šťava) do kloktadiel, na prípravu obkladov, kúpeľa na ťažko sa hojace rany, na výplachy ústnej dutiny pri pľuzgieroch. Vo väčších dávkach je nebezpečná pre tehotné ženy.

Žihľava dvojdomá

Žihľava dvojdomá

Používa sa pri chorobách močových a dýchacích orgánov, katare žalúdka a čriev (spojený s kolikovitými bolesťami), reume, cukrovke a chorobách látkovej premeny. Podporuje tvorbu červených krviniek. Opláchnutie hlavy odvarom posilňuje vzrast vlasov. Čerstvá olistená pŕhľavá byľ slúži zvonku na šľahanie alebo na náplasti na boľavé miesta.