profilová fotka

Informatika špecializovaná na programovanie

Tento článok nájdete aj v angličtine na platforme Medium
Pre viac takýchto článkov a iných digitálnych produktov, ma môžete podporiť tu: SK97 8330 0000 0022 0304 8185

informatika a programovanie

Informatika je rozsiahly odbor všeobecne a hlavný odbor, ak sa chcete stať programátorom. Zahŕňa to naučiť sa rôzne veci. Aký programovací jazyk sa chcete naučiť, také si musíte vybrať technológie. Základ je rovnaký. Najskôr sa musíte naučiť základy informatiky ako bit a Byte, logické hodnoty a operácie. Môžete si vybrať programovací jazyk podľa operačných systémov alebo podľa toho, aký programovací jazyk či technológiu preferujete. Na svete je veľa operačných systémov, ale najslávnejšie sú Apple OS (iOS, iPad OS, macOS, tvOS, visionOS, watchOS), Linux a Windows. Pre všetky spomenuté sa používajú rôzne technológie a programovacie jazyky. Ak študujete alebo pracujete na MS Windows, možno budete preferovať programovací jazyk pre MS Windows ako C# a .NET framework. Môžete tiež tvoriť hru pre seba alebo pre niekoho iného v Unity. Budete sa musieť naučiť všetko ohľadom operačného systému od jadra až po to, ako operačný systém a aplikácie či software fungujú. Microsoft má veľa nájstrojov pred developerov. Najznámejšie sú Visual Studio (s rôznymi verziami, zadarmo alebo platené) a Visual Studio Code. Sú to editory na programovanie. Majú veľa rozšírení (extensions) a iných nástrojov pre rôzne programovacie jazyky a technológie. Môžete vytvoriť webové stránky, desktopové alebo mobilné aplikácie alebo nejaké aplikácie, ktoré sú používané príkazovým riadkom (CMD) na serveroch. Veľa spoločností používa operačný systém MS Windows a jeho aplikácie alebo software. Ak sa rozhodnete pre MS Windows, musíte sa naučiť C# ako programovací jazyk, objektovo orientované programovanie (OOP) a .NET ako základy. Potom potrebujete ovládať aj iné technológie ako napríklad databázy (SQL), počítačové siete, šifrovanie a bezpečnosť. Tiež je dobré ovládať základy HTML5, CSS3 a JavaScript pre lepšie porozumenie ťažšej syntaxie jazyka C#. Niektorí ľudia hovoria, že je dobré, aby to začiatočníci ovládali, ale ak sa radi učíte ťažké veci, možno budete rozumieť aj bez toho. Ale ak chcete vytvárať webové stránky, musíte ovládať tieto základné znalosti. Vývojári často pracujú so systémom, ktorý ukladá ich prácu online na cloud, ako napríklad GitHub. Je free a s veľkou komunitou. A ohľadom komunity, pre začiatok je dobré si vybrať technológiu s dobrou technickou podporou. Môžu vám poradiť alebo sa môžete pýtať na nejakých portáloch pre developerov ako GeeksForGeeks alebo Stackoverflow.

Vo svete sú ľudia, ktorí nemajú radi MS Windows. Tí pracujú na Linuxe. Je veľa druhov operačného systému Linux s rôznymi distribúciami. Základné jadro je postavené na Linuxe a zvyšok operačného systému je hlavne vlastný operačný systém. Rozdeľujú sa podľa rozličných špecializácií - počítač, ktorý sa používa v domácnosti; počítač pre študentov, vývojárov, zamestnancov, servery alebo spoločnosti. To znamená, že sú využívané podľa ich náročnosti, od najjednoduchšieho po najťažší. Dobré je na začiatok začať s jednoduchým Linuxom, ak ste začiatočníci v Linuxe. Môžete si nainštalovať tento operačný systém do virtuálneho počítača a potom sa tam učiť programovať. Malý Linux ako Slax si môžete nainštalovať aj do operačnej pamäte (RAM) počítača a pracovať s nim tam. Nikdy som to nepoužívala, ale mám skúsenosti s virtuálnym počítačom (VirtualBox). Ešte existuje jedna možnosť, ako pracovať s Linuxom a MS Windows. Môžete si rozdeliť pevný disk na dve a viac častí a inštalovať dva operačné systémy na jeden pevný disk. Je to pre pokročilých užívateľov MS Windows alebo Apple, podľa toho, aký systém používate. Pre každý software platí, že musíte myslieť na to, že vývojári niekedy robia software s vírusom. Mám s tým bohaté skúsenosti. Preto je dobré každý software, ktorý si stiahnete na internete alebo kúpite na CD/DVD, skenovať nejakým online skenerom alebo s vaším, ktorý máte nainštalovaný vo vašom operačnom systéme. Jeden dobrý online skener je VirusTotal, ktorý zahŕňa okolo šesťdesiat antivírusov. Môžete tam skenovať software alebo čokoľvek digitálne do 650 MB. Ľudia hovoria, že Linux je OK, ale mám skúsenosti, že som nejaký Linux software skenovala a bol tam vírus. Môže to byť malý skript, ktorý sťahuje vaše osobné dáta z vášho počítača do hackerovho počítača po inštalovaní softwaru alebo po kliknutí naň. Vývojári, ktorý pracujú na Linuxe sa učia a pracujú hlavne s programovacími jazykmi ako Bash, C alebo C++. Existuje veľa portálov na internete, kde sa môžete naučiť programovacie jazyky, ako napríklad W3Schools alebo TutorialsPoint. Môžete tam nájsť informácie, ktoré vás zaujímajú.

Apple je, myslím, najznámejšia spoločnosť v USA. Tvorí vlastný operačný systém a aplikácie s mnohými službami. Má vlastný operačný systém (iOS) pre smartfóny, ktoré tiež vyrábajú. Je to rovnaký systém ako MacBook (Pro, Air, Mini), watch hodinky a iné zariadenia. Pre tieto systémy a zariadenia je používaný vlastný programovací jazyk. V minulosti to bol Objective-C a v súčastnosti je to Swift. V tomto systéme sa často používa Terminál. Prostredníctvom neho sa inštalujú chýbajúce balíčky do systému s nástrojom Homebrew.

Android je najnovšia platforma pre smartfóny, ktoré používa mnoho užívateľov. Je zadarmo ako Linux a postavený na Linuxe. Samozrejme Linux nie je vždy zadarmo, ale je možné ho nainštalovať bez zaplatenia. Môžete si ho sťahovať zadarmo na bežné používanie, testovanie a učenie. Ale ak by ste chceli zariadenie, ktoré má nainštalovaný Linux, musíte si ho zaplatiť. Alebo ak by ste chceli používať software, ktorý bol vytvorený na Linuxe, môžete zaň platiť. To záleží na spoločnosti, ktorá software ponúka, buď na predaj alebo zadarmo. Android SDK si môžete nainštalovať zadarmo a vytvárať pekné aplikácie v dvoch programovacích jazykoch: Kotlin a Java. Kotlin je vlastný programovací jazyk Googlu a táto spoločnosť pracuje na tom, aby sa používal. Môžete si tiež vytvoriť aplikáciu pomocou zdrojových kódov napísaných v jazyku C++. Ak si chcete vytvoriť aplikáciu, potrebujete kompilátor. V Android Studiu (editor - IDE - pre vytváranie aplikácií pre Android) sú dve možnosti kompilácie zdrojového kódu: Kotlin a Gradle. Druhý kompilátor je postavený na programovacom jazyku Groovy, ktorý má podobný syntax ako Java, ale je oveľa jednoduchší. Iný jazyk, ktorý budete používať v Androide je XML. Je určený pre dizajnovú časť Android aplikácie. SQLite sa používa v Android aplikáciách ako malá a rýchla databáza. Je vhodné mať vlastné Android zariadenie na testovanie vašej aplikácie, ale Android Studio má vlastné virtuálne zariadenie, ktoré je postavené podľa reálneho zariadenia. V Android Studiu je veľa rozšírení a tutoriálov na vytváranie vlastných Android aplikácií. Huawei má vlastný regulovaný Android a vy môžete vytvárať a inštalovať aplikácie pre Huawei zariadenie.

Každá platforma má vlastné podmienky na uverejnenie vašej aplikácie, ale môžete sa pripraviť, že budete platiť za developerský účet. V Apple je to okolo 100 dolárov ročne a pre Android aplikácie je to okolo 25 dolárov jednorazovo.

Môžete sa rozhodnúť vytvárať aplikácie podľa vašich záľub alebo by ste možno radšej tvorili webové stránky ako aplikácie. Potom sa musíte učiť iné programovacie jazyky, frameworky a knižnice, servery a databázy. Existuje veľa rôznych technológií. Najznámejší je WordPress na vytváranie webových stránok. Je postavený na PHP. Ak chcete byť vývojárom (nie klikačom), musíte sa naučiť najmenej PHP. Do kategórie pre PHP patrí aj Joomla. V PHP je vytvorených mnoho frameworkov, ako napríklad Nette. Dokumentácia tohoto frameworku je preložená do viacerých jazykov. Základ vytvárania webových stránok je ovládať HTML5, CSS3 a JavaScript. HTML je len hypertext markup language a CSS je Cascading Style Sheet. Nie sú to programovacie jazyky. JavaScript je skriptovací programovací jazyk. Je to základ mnohých frameworkov a knižníc ako: Ionic, React, Vue a iných. Pre vytvorenie webovej stránky budete potrebovať aj nejaké nástroje ako: Node a NPM. Budete používať Terminál, CMD, PowerShell alebo iný software, podľa vášho operačného systému. Môžete používať aj váš obľúbený (IDE) editor pre tieto nástroje. Veľa dokumentácie pre vytvorenie webovej stránky môžete nájsť na stránke Mozilla. Kvôli tvorbe webových stránok by ste sa možno radi učili programovací jazyk Ruby s jeho RubyOnRails.

Iný skriptovací programovací jazyk je Python, ktorý sa používa pre rôzne technológie. Ak sa zaujímate o elektroniku, možno by ste radi pracovali s lacnými a malými zariadeniami ako Raspberry Pi a Arduino. Môžete ich používať aj na programovanie. Na stránkach je mnoho materiálu na učenie, vývoj a tvorbu. Je to veľmi zaujímavé a vy sa môžete naučiť mnoho nových vecí.

Ak vytvoríte nejaký software alebo aplikáciu, možno by ste ju radi nahrali (upload) na platformu Source Forge alebo tu môžete tiež sťahovať váš obľúbený software. Kontrolujte vírusy!

Vytvorila som veľmi peknú Android aplikáciu Theoria pre začiatočníkov a developerov. Obsahuje technológie a programovacie jazyky, ktoré sa nachádzajú v tomto článku a omnoho viac. Sú tam časti s možnosťou prekladu textu, hľadanie, sociálne siete a medzinárodný čas pre ľudí, ktorí pracujú v rôznych častiach sveta. Ak by ste chceli moju aplikáciu vidieť (a stiahnuť; je zadarmo), nájdete krátke video aj na YouTube. Prajem pohodové učenie s mojou aplikáciou Theoria.